13.12.2022

Ile jeszcze możemy wydać na uzbrojenie? Czy stać nas na to?

Bezpieczeństwo jest bezcenne dlatego nie ma wątpliwości, że musimy wydać na nie dużo. Pytanie jak dużo możemy i jakie będą tego konsekwencje? O tym, ile możemy wydawać, ile się zadłużać, gdzie jest granica wydolności państwa rozmawia Ignacy Morawski, główny ekonomista Pulsu Biznesu.

– Jeżeli chcemy dużo inwestować w obronę narodową musimy zrezygnować z innych wydatków, podnieść podatki lub godzić się z tym, że jesteśmy krajem wysokiej inflacji. Wszystkie opcje mają wady. Prawdopodobnie trzecia opcja odpadnie, tego nikt nie chce. Według mnie skończy się redukcją innych wydatków, stwierdza rozmówca. Koniec końców wydaje mi się, że nie ma innej opcji niż zredukować ambicje dotyczące polityki społecznej w Polsce.

– To co jest najważniejsze w patrzeniu na stabilność budżetową jest to, czy kraj jest na zrównoważonej ścieżce. Czy stałe wydatki które mamy i stałe dochody podatkowe składają się na taki deficyt, który trzyma wskaźnik długu na stabilnym poziomie czy też na ścieżce cały czas wzrostowej. Z długu można finansować rzeczy, które są przejściowe lub są inwestycjami, a nie coś co jest trwale nowym wydatkiem.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.