30.08.2022

Terenówki na front! Exen o tym, jak wozi samochody dla walczących żołnierzy.

- Pomysł zbiórki pojawił się już dawno, jednak dużo czasu zajęło mi ustalenie w jaki sposób mógłbym pomóc Ukraińcom w ich walce z Rosją. Nie znam się na pomocy humanitarnej, pomocy medycznej, ale ponieważ mieszkam w lesie, miałem już kilka terenówek, trochę się na nich znam, pomyślałem, że może w tym kierunku powinienem pójść. Okazało się, że to faktycznie bardzo potrzebne na froncie. – opowiada Mateusz Wodziński.

Zbiórka Mateusza wspiera różne jednostki wojskowe, w większości są to jednostki ukraińskie, ale również legion gruziński oraz białoruscy ochotnicy walczący po stronie Ukrainy.

Ukraińcy są bardzo wdzięczni za to co robimy. Zdają sobie sprawę z tego, że bez pomocy Polski i wsparcia Polaków, nie mieliby jak dalej walczyć i się bronić. W rozmowach wiele razy wspominają o tym, że mogą teraz walczyć, skupić się na tej walce, ponieważ ich rodziny są bezpieczne w Polsce podkreśla Mateusz.

Niezależnie od tego jak ta wojna się skończy to już jest katastrofa gospodarcza dla tego kraju. Pomimo tego, Ukraińcy pytani o to czego najbardziej im trzeba nie wspominają o pomocy humanitarnej, lecz pomocy dla wojska.

– Z każdym wyjazdem zdaje sobie sprawę z tego, że potrzeby są coraz większe. Drogich aut na Ukrainę się nie sprowadza, bo nigdy nie wiadomo, czy na froncie pojeździ ono kilka miesięcy czy kilka dni. Najważniejsze jest, to aby auto było sprawne technicznie, proste i tanie.

Sam przyjechałem na Ukrainę wszystkimi autami, które do tej pory sprowadziłem. To jest ważne, pokazuje, że są one sprawne. O granicy z Białorusią mówi tak: 2 lata temu to było najspokojniejsze miejsce w całej Polsce. Była cisza, spokój i zwierzyna, a teraz jest wojsko i latają helikoptery. Cały czas coś się dzieje.

Wspierajcie akcję Mateusza – „Terenówki na front!”

Link do zbiórki: https://pomagam.pl/4x4dlaukrainy

O czym najczęściej opowiadają żołnierze? Jak zmieniło się spojrzenie Mateusza na sytuację na granicy białoruskiej? Czy sytuacja na granicy się uspokoiła?

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.