Jak może skończyć się wojna?
Obecnie trudno sobie wyobrazić sytuację, w której Rosja i Ukraina zasiądą do negocjacji. Zarówno strona rosyjska, jak i ukraińska nie wykazują chęci do prowadzenia takich rozmów. Oba państwa uważają, że o wyniku wojny zadecyduje ostateczne starcie militarne. Istnieje realna możliwość, że tak się stanie. Co więcej, zgodnie z ukraińskim prawem, Zełenski ma zakaz prowadzenia negocjacji z Putinem - twierdzi Wojciech Konończuk, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Jednak, jak zaznacza Wojciech Konończuk, w skrajnym przypadku negocjacje są możliwe. Podaje on przykład sytuacji, w której armia ukraińska ma powodzenie na froncie i wypiera Rosjan z części terytorium, które dzisiaj okupują. Jego zdaniem Ukraińcy są przekonani, że można z Rosjanami rozmawiać o dalszym wychodzeniu wojsk rosyjskich z Ukrainy tylko z pozycji siły.
– Rosja jest także zdeterminowana, aby tą wojnę wygrać ponieważ stała się ona nieoczekiwanie dla Putina wojną o przetrwanie jego reżimu. Porażka mogłaby spowodować serię wstrząsów wewnętrznych oraz napięć w elitach, które w początkowej formie obserwujemy obecnie – mówi.
Wciąż mamy ograniczoną wiedzę na temat tego, co się dzieje na Kremlu. Nie tylko na Kremlu, ale również w rosyjskiej gospodarce. Gość Układu Otwartego zwraca uwagę na fakt, że oficjalnych informacji dotyczących danych ekonomicznych jest coraz mniej. A także są coraz mocniej kwestionowane.
– Kreml manipuluje statystykami, zapewne czynił to od dłuższego czasu, ale obecnie skala tych działań jest znacznie większa niż wcześniej. Trudno jest dzisiaj z pełnym przekonaniem stwierdzić, w jakim stanie znajduje się rosyjska gospodarka, jaki jest układ sił na Kremlu i co tak naprawdę myślą najważniejsze osoby w elicie kremlowskiej. Wszystko to ma wpływ na stabilność Rosji, dlatego istnieje wiele znaków zapytania w tej kwestii – stwierdza dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Jakie są możliwe scenariusze zakończenia wojny na Ukrainie? Które rozwiązania mogą być dobre lub złe dla Polski? Dlaczego odzyskanie Krymu jest tak ważne dla Ukraińców? W którym momencie może dojść do negocjacji? Czy Chiny mogą naciskać na Rosję, aby zakończyła wojnę? Jak długo zachód może jeszcze wspierać Ukrainę? Czy Grupa Wagnera wycofa się z pola walki? Czy Polska powinna podpisywać traktat z państwem, które jest w stanie wojny? Całość odcinka na kanale oraz platformach podcastowych Układu Otwartego.
Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.