25.02.2022

Jak Putin prowadzi wojnę informacyjną? – Michal Marek, twórca projektu Info Warfare

Putin do uprawiania propagandy wykorzyste mieszankę prawdziwych informacji i fake newsów, które mają na celu nakręcać panikę. Głównym narzędziem wojny informacyjnej jest Telegram, komunikator popularny na wschodzie . Rosyjska machina propagandowa codziennie zalewa fałszywymi informacjami. Jak polskie media ulegają propagandzie Putina? O tym rozmawiam z Michałem Markiem, twórcą projektu Info Warfare.

Obecnie przy użyciu Telegramu służby publikują informacje o ruchach wojsk, mobilizacji, ostrzałach artyleryjskich etc. W ten sposób pokazują rosyjską narrację zdarzeń, która jest odświeżeniem starych mitów i przedstawieniem NATO i Polski jako sił zła. Informacje te są publikowane bez źródła i następnie rozpowszechniane. – Trudno sobie wyobrazić dzień bez powtórzenia fake newsa przez normalne media – mówi Marek

Aktualnie Rosja rozbudowuje polskojęzyczną część Telegramu. – Mamy wysoką podatność na dezinformacje – mówi Michał Marek, twórca projektu Info Warfare. Ta dezinformacja widoczna była  już przy kryzysie migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Politycy czy dziennikarze nieświadomie powielali informacji czy nagrania tam publikowane. Pojawiały się niewiarygodne informacje odnośnie śmiertelności na granicy oraz o przemocy pograniczników, którzy mieli zabijać imigrantów.  Obecna w Polsce polaryzacja polityczna, tylko wzmaga podatność na takie działania.

 

 

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.