07.07.2023

Jakie gwarancje uzyska Ukraina podczas szczytu NATO w Wilnie?

- Dla Ukrainy, wszelkie gwarancje bezpieczeństwa poza strukturami NATO są błędem. To co zademonstrowali nam Finowie i Szwedzi pokazuje, że nie ma bezpieczeństwa poza artykułem 5. Prof. Andrew Michta w Układzie Otwartym mówi o tym jakie gwarancje bezpieczeństwa Ukraina może otrzymać podczas szczytu NATO w Wilnie, czy ma szansę na przystąpienie do NATO oraz ile czasu Rosjanom zajmie odbudowa wojska.

– Sądzę, że rozmowy na szczycie będą skupiać się na dwóch głównych kwestiach. Po pierwsze, jak zagwarantować, że Ukraina będzie nadal otrzymywać broń, amunicję oraz wsparcie finansowe, a także jak rozbudować siły powietrzne Ukrainy, które odgrywają kluczową rolę. Po drugie, rozpoczęcie konkretnych rozmów w celu ustalenia kiedy dokładnie Ukraina może stać się członkiem NATO.

W przyszłym roku szczyt NATO odbędzie się w Waszyngtonie. Będzie to także ostatni rok kadencji Bidena. Gość Układu Otwartego uważa, że byłaby to doskonała okazja do podjęcia decyzji dotyczącej członkostwa Ukrainy w sojuszu. Jego zdaniem USA dzisiaj nie są gotowe do przyjęcia Ukrainy do NATO ze względu na obawę wertykalnej eskalacji, jeśli chodzi o broń nuklearną.

– Stany Zjednoczone mają trzy główne cele w związku z wojną na Ukrainie. Po pierwsze, dążą do zapobieżenia dominacji Rosji i przejęcia Ukrainy. Po drugie, pragną utrzymania politycznego jedności sojuszu przez Ukrainę. Po trzecie, istotnym elementem jest uniknięcie głównej wojny między NATO a Rosją, która wiązałaby się z wyraźnie wzrastającym ryzykiem jądrowym. To właśnie dlatego podejście jest bardzo powolne i ostrożne – celem jest minimalizacja ryzyka i zachowanie stabilności – stwierdza.

Zdaniem Andrew Michty, Europa obecnie nie jest w stanie obronić się bez zaangażowania Stanów Zjednoczonych. Ma on na myśli nie tylko logistykę, ale także gotowe siły, zasoby, amunicje, zdolności rozpoznawcze oraz operacje w różnych obszarach obronnych.

Jakie gwarancje bezpieczeństwa Ukraina może otrzymać podczas szczytu NATO w Wilnie? Czy Ukraina ma szansę na jakąkolwiek perspektywę przystąpienia do NATO? Jak przebiega kontrofensywa? Kiedy na Ukrainę dolecą pierwsze samoloty? Czy przesunięcie rakiet z bronią nuklearną na Białoruś może coś realnie zmienić? Ile czasu Rosjanom zajmie odbudowanie sił zbrojnych? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.