09.01.2022

Koniec 2021: Czy jesteśmy jeszcze wspólnotą?/Rewolucja TikTok i Metawersum/PiS traci ale żyje. Smoczyński/Kawecki/Karoń

Czy jesteśmy jeszcze wspólnotą? Co łączy Polaków? Jak możemy ze sobą rozmawiać? - to temat pierwszej podsumowującej 2021 rok z Wawrzyńcem Smoczyńskim, założycielem Fundacji Nowej Wspólnoty. O tym jak TikTok i Metawersum zmieniają i będą zmieniały świat opowiada Maciej Kawecki podsumowując zmiany w technologii, które wydarzyły się w tym roku. Tomasz Karoń omawia zmiany polityczne, które zaszły w 2021.

(0:43) Warzynniec Smoczyński: Czy jesteśmy jeszcze wspólnotą?

(22:15) Maciej Kawecki: Rewolucję zrobi TikTok i Metawersum a nie pandemia.

(29:08) Tomasz Karoń: PiS słabnie ale żyje

Polaryzacja jest dziś potężnym problemem. Blokuje rozwój, utrudniaja stabilne, długofalowe przedsięwzięcia, niszczy tkankę społeczna i zatruwa nam życie.  Czy jesteśmy jeszcze wspólnotą? Czy cokolwiek jeszcze nas łączy poza historią, wspólnym językiem i wspólnym terytorium? Poziom hejtu (po polsku to słowo brzmi „nienawiść” ale wolimy „hejt”, bo brzmi jakoś lżej) niemal w każdym publicznym miejscu jest ogromny. Doświadcza tego niemal każdy, kto publicznie wygłasza jakiekolwiek poglądy. Doświadczmy tego wśród swoich znajomych, rodzin, przyjaciół z młodości, z którymi dziś nie możemy rozmawiać.
Kiedy startowałem z Układem Otwartym chciałem, by mój podcast stał się miejscem spotkań ludzi, którzy wywodzą się z różnych kręgów, mają różne poglądy ale próbują ze sobą rozmawiać i tłumaczyć, co się w Polsce dzieje. Jednym z takich ludzi jest Wawrzyniec Smoczynski, twórca Fundacji Nowej Wspólnoty, w której próbuje prowadzić dialog między ludźmi o różnych poglądach. Wawrzyniec wywodzi się ze środowiska tygodnia Polityka, ja przez lata byłem bliżej tak zwanej „drugiej strony” ale bardzo podobnie oceniamy, jak zły jest proces tak głębokiej polaryzacji. Bardzo namawiam Państwa do posłuchania naszej rozmowy.
Na zachętę napiszę o tym, jak odpowiedział na pytanie, czego nowego dowiedział się ze swoich spotkań dialogowych o tej „drugiej stronie”. „Przede wszystkim byłem jej ciekaw” –  mówi.
Wśród konserwatystów zauważył wysoki poziom empatii i chęci dialogu. „W obozie antyrządowym, liberalnej czy antykonserwatywnym jest założenie, że tam po drugiej stronie nikt nie chce rozmawiać i nie ma tam zrozumienia dla spraw, której są ważne po stronie liberalnej. A tak nie jest. Po tamtej stronie są osoby zainteresowanie rozmową, jest duże znużenie polaryzacją i konfrontacją”.  Jak wynika z badań Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego poziom agresji wobec drugiej strony jest silniejszy po stronie liberalnej niż konserwatywnej. Wynika to po część i z tego, że liberałowie są dziś w opozycji, w gorszej sytuacji ale zaprzecza to stereotypom, których jesteśmy pełni.
Posłuchajcie Państwo tej bardzo ciekawej rozmowy. Dziękuję Wawrzyńcowi za tę wizytę. Rozmawiajmy. Życzę Państwu aby w 2022 roku mieli jak najwięcej pełnych empatii rozmów z osobami „z drugiej strony”, niezależnie od tego, po której stronie jesteście.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.