08.04.2023

Maciej Samcik: Ile wynosi dług każdego Polaka?

Jeśli państwo nie będzie w stanie zwiększyć rentowności wszystkiego w co inwestuje, to będziemy się wolniej rozwijać. Nasze PKB będzie wolniej rosnąć, przez co jako państwo nie będziemy mieć zdolności kredytowej - twierdzi Maciek Samcki z portalu Subiektywnie o finansach.

– Polska obecnie jest zadłużona na 1,5 bln zł. Na każdego z nas przypada kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pytanie czy 1,5 bln zł to dużo. Punktem odniesienia jest PKB, które wynosi obecnie 3 bln zł. Czyli nasze zadłużenie wynosi 50% rocznego PKB. Dodatkowo mamy 200 mld zł zadłużenia poza budżetem. Niestety jest to zadłużenie, które rośnie poza naszą kontrolą – mówi Maciej Samcik.

Gość Układu Otwartego zaznacza, że nasze długi w relacji do naszego PKB nie są tak duże w porównaniu do innych państw Europy Zachodniej. Samcik podaje przykład, że są państwa, których dług jest na poziomie 100% lub 150% i nie bankrutują. Im państwo jest bardziej wiarygodne tym, może sobie pozwolić na większe zadłużenie. I dodaje, że jeśli nie przekroczy 100% PKB to widmo bankructwa jest znikome.

– Gdyby okazało się, że z jakiś przyczyn tracimy wiarygodność finansową, to nie ma znaczenia jaki mamy dług do PKB. Ważne jest, po ile chcą nam pożyczyć nowe pieniądze. Dzisiaj na same odsetki długu wydajemy 10% naszego budżetu – mówi.

Jaki jest stan polskiego budżetu? Czy polska gospodarka jest zagrożona? Na co idą pieniądze z budżetu państwa? Całość rozmowy z Maciejem Samcikiem na kanale Układu Otwartego.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.