25.11.2021

Łukaszenka atakuje Polskę, Putin Ukrainę. Świat na wynajem.

Czy telefony Merkel i Macrona do Putina pomagają czy szkodzą sprawie rozwiązania konfliktu na naszej granicy? Czy atak Łukaszenki na Polskę jest elementem większego planu Putina i przygrywką do zajęcia części Ukrainy? Czy wybuchnie nowa wojna rosyjsko-ukraińska. Temat drugi:. Czy zmieniliśmy podejście do własności, czy wolimy wypożyczać rzeczy niż je posiadać? O Netflixie, Spotify, Booking, wypożyczalniach aut, rowerów i książek – o zmianie pokoleniowej w podejściu do własności.
Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodek Studiów Wschodnich
Bartłomiej Biga, Centrum Polityk Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Czasy:

(01:52) Atak na Polskę wstępem do ataku Rosji na Ukrainę? – Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich

(33:19) Koniec z własnością, wolimy wynajmować? – Bartłomiej Biga, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

 

Omówienie drugiej rozmowy:

Jedną ze zmian, która zachodzi podczas naszej cywilizacyjnej rewolucji jest podejście do własności. Własność – przez lata rzecz święta. Pożądana przez każdego, życiowy cel, sprawa decydująca o jakości życia, poczuciu bezpieczeństwa i pozycji społecznej człowieka.

W ostatnich latach przestaliśmy jednak kupować wiele rzeczy choć korzystamy z nich jeszcze bardziej niż kiedyś. Przykłady? Nie kupujemy płyt CD a muzyki słuchamy na Spotify czy Tidal wykupując możliwość czasowego dostępu do niej. Zamiast płyt DVD z filmami kupujemy dostęp do Netflixa.  Coraz więcej młodych ludzi w dużych miastach rezygnuje nie tylko z telewizorów  ale i samochodów, które może wypożyczać na minuty. Wypożyczamy nawet rowery na krótki czas.

Dla wielu z nas – zwłaszcza młodych ludzi – wypożyczenie jakiegoś sprzętu czy czasowy dostęp do usługi stało się wygodniejsze i tańsze niż jego posiadanie. Młodzi ludzie dużo mniej marzą o byciu „właścicielami”. Z jednym zasadniczym wyjątkiem – ciągle nie dotyczy to mieszkań. Ale może i to się zmieni.

Problemem zajął się krakowski naukowiec Bartłomiej Biga z Centrum Polityk Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Z badań, które przeprowadził  w na potrzeby raportu „Świat na wynajem. O zmianie pokoleniowej w podejściu do własności” wynika, że młodzi coraz mniej mają potrzebę posiadania – wystarczy im, że czegoś używają. Kilka. Szczegółowych danych z tego raportu:

  • Między 27% a 59% respondentów (w zależności od kategorii dóbr) byłoby gotowych zrezygnować z własności jakiejś rzeczy, jeśli byłaby zapewniona możliwość dogodnego jej wypożyczenia.

 

  • 46% respondentów ma wykupiony dostęp do wideo na żądanie (w grupach wiekowych do 44 lat jest to ponad 60%), a 27% korzystna z płatnej muzycznej platformy streamingowej (w grupach wiekowych do 44 lat jest to ok. 40%).
  • 19% ankietowanych w ciągu ostatniego roku korzystało z wypożyczalni rowerów miejskich. W tym samym okresie 8% badanych wypożyczyło przynajmniej raz samochód na minuty.

 

Czy własność przestaje być więc tak wielką wartością? Bardzo ciekawa zmiana. W raporcie mowa jest o tym, jak ten trend powinno wykorzystać państwo w swoich politykach publicznych. A my rozmawiamy tez o tym, jaki to ma wpływ na gospodarkę,  kto na tym zyskuje a kto traci.

 

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.