16.11.2023

Marek Budzisz: Czy grozi nam wojna z Rosją?

- Ten artykuł miał pokazać Polakom, nie tyle alternatywę, co wybór: albo was zniszczymy albo będziemy dobrze współpracować, jeśli uznacie naszą wyższość. Przewaga Rosji uznawana jest za oczywistą, wynikającą z potencjału ekonomicznego, rozległości terytorium, zdolności wojskowych i liczby ludności. Rosjanie uważają siebie za lepszych, ponieważ zbudowali większe państwo – mówi Marek Budzisz, ekspert Strategy and Future.

– Uważam, że należy traktować to bardzo poważnie. Musimy zwrócić uwagę na fakty, że na obszarze Morza Bałtyckiego już dochodzi do aktów dywersji, a w istocie spełniają one kryteria aktów wojennych. Moim zdaniem, ta forma agresji poniżej progu wojny kinetycznej będzie się nasilać. Rosjanie będą nas systematycznie nękać. Analitycy amerykańscy również zauważają, że w obliczu trudności na froncie lądowym związanych z konfliktem na Ukrainie, Rosjanie mogą częściej sięgać po swój potencjał nuklearny. Podejmują szereg gestów i deklaracji, sugerując rewizję swojej doktryny użycia broni jądrowej, głównie w celu wywołania pewnej ambiwalencji po stronie Zachodu, co mogłoby doprowadzić do ujawnienia podziałów – podkreśla.

Po co Miedwiediew opublikował artykuł atakujący Polskę? Jaki jest kontekst i znaczenie tego artykuł? Czy słowa Miedwiediewa są zapowiedzią ostrzejszych działań w kierunku Polski? Czy Rosja chce zawieszenia broni, aby odbudować potencjał wojskowy? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.