14.11.2023

Mateusz Lachowski: Strefa Gazy zrównana z ziemią

- Zniszczymy wszystkich Hamasowców, cywili oszczędzamy maksymalnie jak możemy, ale to jest wojna – tak mówią niektórzy izraelscy żołnierze. Oni to traktują jako wojnę o przetrwanie. Dla nich to co zobaczyli, to co zrobił Hamas, wywołało traumę – relacjonuje Mateusz Lachowski, korespondent wojenny.

– Bombardowania w Gazie i obrazki cywilów, którzy tam giną, dopiero teraz docierają do świadomości Izraelczyków. Ludzie zaczynają dostrzegać co tam się dzieje. W trakcie rozmowy z innym izraelskim żołnierzem […], można było zauważyć, że on jest zaniepokojony tym, co dzieje się w Gazie. Mówił jednak wprost, że to są rozkazy, że taka jest polityka. Natomiast jest świadomy, że tam też są dzieci i jest mu przykro – mówi Lachowski.

– Mam wrażenie, że czas działa na korzyść i ludzie zaczynają nabierać refleksji. Pojawiają się pytania jaki jest plan Izraela na ten konflikt. To jest problem izraelskiego społeczeństwa. Rodzą się również pytania o to jak będzie wyglądać przyszłość Izraela na Bliskim Wschodzie – uważa.

Jak wygląda codzienne życie w Jerozolimie? Co dzieje się w Strefie Gazy? Co mówią żołnierze izraelscy? Jak wyglądają walki w Gazie? Czy Izraelczycy się zjednoczyli? Co myślą Izraelczycy i Arabowie mieszkający w Izraelu? Jakie są nastroje na Zachodnim Brzegu? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.