22.11.2023

Ocieplenie USA-Chiny?

- Pekin wyraźnie komunikował przez kilka ostatnich tygodni, że spotkanie to jest dla Chin ważne. To była przede wszystkim kwestia gospodarcza. Dotychczasowy model rozwoju ChRL się skończył, według mnie skończył się dobrą dekadę temu – mówi Michał Bogusz, ekspert OSW.

– Partia nie posiada planu nowego modelu gospodarczego. Konieczne byłoby oparcie go na wzroście konsumpcji wewnętrznej oraz przesunięciu znacznych funduszy, które dotychczas były inwestowane w gospodarkę, ale jednocześnie trafiały do klanów partyjnych, przyczyniając się do ich wzbogacenia. Właściwym krokiem byłoby udzielenie ludziom dostępu do tych pieniędzy, co z kolei skłoniłoby ich do zwiększenia poziomu konsumpcji. Jednak taka zmiana jest bardzo trudna do przeprowadzenia. Aktualny model oparty jest głównie na znaczących inwestycjach infrastrukturalnych, które przestają generować realne dochody, a jedynie sztucznie napędzają PKB – podkreśla.

Czy wizyta Xi w USA jest sygnałem politycznym? Czy ta wizyta zbliżyła oba kraje? Na czym zależało obu stronom? Co chciał osiągnąć Xi Jinping? Co chciał zyskać Biden? Co oznaczała kolacja amerykańskiego biznesu z przywódcą Chin? Czy relacje chińsko-amerykańskie będą stabilniejsze?  Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.