06.03.2024

Nowe umowy bezpieczeństwa dla Ukrainy. Kto z Zachodu udzielił gwarancji?

- Wszystkie umowy posiadają klauzulę mającą wzmocnić zdolność Ukrainy do odstraszania Rosji przed ponownym wznowieniem pełnoskalowej agresji. Zgodnie z postanowieniami każdej umowy, w przypadku ponownego ataku na Ukrainę, otrzyma ona wsparcie militarne, gospodarcze i polityczne, wraz z dostawami nowego sprzętu i uzbrojenia. Ponadto, na Rosję zostaną nałożone dodatkowe sankcje – mówi Wojciech Lorenz, PISM.

– Warto podkreślić, że te deklaracje padają w momencie, gdy Stany Zjednoczone nie są w stanie zapewnić niezbędnego przywództwa w utrzymaniu pomocy dla Ukrainy. Kolejny pakiet wsparcia dla Ukrainy stał się zakładnikiem wewnętrznej walki politycznej. Europa wysyła wyraźny sygnał, że mimo ewentualnych problemów i możliwego zmniejszenia wsparcia, kontynuacja pomocy jest pewna i są szanse na utrzymanie jej w długoterminowej perspektywie – uważa.

Zdaniem Lorenza charakter wsparcia ulega zmianie. Przekazaliśmy już Ukrainie to, co mogliśmy z poradzieckiego sprzętu. Obecnie przechodzimy na standardy natowskie, dążąc do zwiększenia własnej produkcji przemysłowej. Ponadto, zaznacza Wojciech Lorenz, niektóre państwa będą wzmacniać zdolność Ukrainy do samodzielnego produkowania sprzętu na jej terytorium. To ważny sygnał zarówno dla Ukrainy, umożliwiający kontynuację walki, jak i dla Rosji, aby nie zachłysnęła się tym, że po 2 latach determinacja zachodu się wyczerpuje.

Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.