10.07.2023

O co chodzi z nuclear sharing?

Stany Zjednoczone, ale też inne państwa kierują się obawami, którymi kierowały się od początku rosyjskiej inwazji - o eskalację nuklearną. Nie chcą podejmować działań, które Rosja, według nich, mogłaby interpretować jako zagrażające rosyjskiemu bezpieczeństwu, co mogłoby spowodować wykorzystanie rosyjskiej broni jądrowej na Ukrainie - mówi Justyna Gotkowska, OSW.

– Niektóre państwa sojuszu obawiają się również użycia broni jądrowej przeciwko innemu państwu członkowskiemu NATO. Stany Zjednoczone są bardzo ostrożne w tych kwestiach nuklearnych. I z tego względu, moim zdaniem, również są bardzo ostrożne w dyskusjach o rozszerzeniu nuclear sharing – uważa.

Ekspertka OSW zaznacza jednak, że czerwone linie w strategii sojuszu wobec Rosji są regularnie przekraczane. Po rosyjskiej inwazji poszczególne państwa członkowskie przekraczają kolejne linie. Na przykład w dostawach broni, rozmieszczaniu sił, zwiększaniu sił na wschodniej flance, w rozmowach o członkostwie Ukrainy w NATO. Ekspertka OSW twierdzi, że w interesie państw wschodniej flanki, jest wypowiedzenie aktu stanowiącego NATO-Rosja, ponieważ dla tych państw nie jest to żadna podstawa do układania relacji z Rosją ani teraz, ani w przyszłości.

– Jeżeli w Rosji dojdzie do zmiany wewnątrzpolitycznej, to powinniśmy te relacje układać na zupełnie innym poziomie i podstawach. Nam zależy na tym, żeby strategia odstraszania była jak najsilniejsza, jak najbardziej odstraszająca i z w naszym interesie jest rozszerzenie nuclear sharing o wschodnią flankę, zwiększenie sił konwencjonalnych, ale też nuklearnych. I dlatego nie tylko Polska, ale państwa bałtyckie pchają tą dyskusję do przodu. I to jest jeden ze sposobów, żeby pewne czerwone linie i mentalne ograniczenia sojuszu w relacjach z Rosją przekraczać – dodaje.

Co Polsce daje objęcie programem nuclear sharing? Dlaczego USA nie chce Polski w nuclear sharing? Czym się różni broń strategiczna od taktycznej? Co się stanie na szczycie NATO w Wilnie? Jaka jest perspektywa Ukrainy w NATO? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.