13.10.2023

O Górskim Karabachu, Ormianach i Azerach – Elchin Amirbayov, przedstawiciel prezydenta Azerbejdżanu

- Każda próba znalezienia pokojowego rozwiązania problemów, w postaci nielegalnej obecności zagranicznych wojsk ormiańskich na naszym terytorium, nie mogła zostać rozwiązana inaczej niż poprzez bardzo szybką i błyskawiczną operację. Była to akcja przeciwko legalnym celom wojskowym, o których lokalizacji i miejscu przebywania, a także o zagrożeniu, jakie stanowią dla ludności Azerbejdżanu, doskonale wiedzieliśmy. Nie było to więc pełnoprawne użycie wojsk lądowych, ale głównie dronów i broni precyzyjnej, czy ostrzału artyleryjskiego - mówi Elchin Amirbayov, przedstawiciel prezydenta Azerbejdżanu.

– Przed rozpoczęciem operacji chcieliśmy mieć pewność, że ludność cywilna zostanie poinformowana z odpowiednim wyprzedzeniem. Korzystaliśmy ze stacji radiowych, telewizji lokalnej, a także telefonów komórkowych wysyłając komunikaty w języku ormiańskim oraz rosyjskim, aby wszyscy mieszkańcy pozostali w domu i nie stanowili zagrożenia dla wkraczających naszych żołnierzy. Cała operacja trwała 23 godziny, 50 minut. Chodziło tylko o to, by zlikwidować legalne cele wojskowe – tłumaczy.

– Jestem przekonany, że Azerowie i Ormianie mogą żyć w pokoju. Mieliśmy wspólną historię współistnienia. W czasach Związku Radzieckiego, przez 70 lat, Ormianie i Azerowie w tym konkretnym regionie byli sąsiadami, mieli mieszane małżeństwa, odwiedzali się, mieli dobre i złe dni, porozumiewali się w obu językach. Nie ma więc powodu, by sądzić, że nie można tego przywrócić. To prawda, że może to nie nastąpić jutro, ale jeśli podejmiemy odpowiednie kroki, aby przygotować populacje do pokojowego współistnienia, czy spróbujemy zaangażować się w tak zwaną drugą ścieżkę dyplomacji, kiedy ludzie z różnych środowisk zaczną się spotykać, by rozmawiać, młodzież, studenci, politolodzy, dziennikarze, kobiety. Myślę, że mogłoby to przyspieszyć ten proces – podkreśla przedstawiciel prezydenta Azerbejdżanu.

Jak przebiegała azerska operacja? Jakie będą następne kroki Azerbejdżanu? Czy Ormianie w Azerbejdżanie mogą liczyć na autonomię? Jaką rolę odgrywają na miejscu rosyjskie siły pokojowe? Jak Azerbejdżan chce rozwijać współpracę z Armenią? Jakie jest stanowisko Azerbejdżanu względem rosyjskiej agresji na Ukrainę? Dlaczego Armenia cieszy się większym poparciem międzynarodowej opinii publicznej? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.