28.06.2024

Prof. Matczak vs Janke: Wojna hybrydowa czy Lampedeusa?

- Czy nie powinniśmy zatrzymać tych ludzi za nielegalne przekraczanie granicy i poddać ich prawu? Prawo, czy tego chcemy, czy nie, nie pozwala na pushbacki. Wprowadziliśmy rozporządzenie, które jest naszym wewnętrznym prawem, ale jest niezgodne z naszymi zobowiązaniami międzynarodowymi, co potwierdziły sądy. Siła zastąpiła prawo – mówi prof. Marcin Matczak.

Zdaniem prof. Matczaka wojna, którą prowadzi Putin przez tych ludzi na granicy, nie jest wojną polsko-rosyjską czy polsko-białoruską, lecz polsko-polską. Uważa, że to nie jest sytuacja bezpośredniego, fizycznego zagrożenia dla Polski. – Jeśli uważamy, że mężczyzna z nożem na kiju stanowi dla nas poważne zagrożenie, to coś jest z nami nie tak – dodaje.

– Czy ten biedny chłopak zginąłby, gdyby podejść do tej sprawy inaczej? Gdyby tych ludzi zatrzymać, rozbroić, przenieść do ośrodka zgodnie z prawem, sprawdzić ich tożsamość i ustalić, czy zasługują na ochronę międzynarodową w zakresie azylu lub pobytu czasowego? – podkreśla prof. Matczak.

Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.