22.05.2023

Gen. Waldemar Skrzypczak: Ukraińska ofensywa przed ofensywą?

Ta gra toczy się o wielką stawkę. Wszyscy wyczekują ofensywy, ale obecnie cały czas trwa okres przygotowań. Kluczem do określenia gotowości będzie osiągnięcie pełnej zdolności Ukraińców do przeprowadzania uderzeń głębokich. Dodatkowo, konieczne jest dostarczenie na front Ukrainy samolotów F16 lub podobnych, aby Ukraińcy mogli zdobyć przewagę powietrzną w rejonie operacji - mówi generał Waldemar Skrzypczak.

– Ukraińcy będą w stanie przeprowadzić tylko jedno zdecydowane uderzenie. Głównym celem militarnym powinno być rozgromienie wybranego dużego zgrupowania wojsk rosyjskich. Bez rozgromienia rosyjskiej armii nie będzie możliwe wyzwolenie żadnego terytorium. Należy to zrobić w taki sposób, żeby armia rosyjska straciła zdolność do skutecznego prowadzenia operacji obronnych – twierdzi gość Układu Otwartego.

Generał podkreśla, że wszystko podporządkowane jest jednemu terminowi – 11 lipca, szczyt NATO w Wilnie. Zełenskiemu obiecano, że w przypadku zwycięstwa w wojnie, Ukraina będzie miała otwartą drogę do NATO. Jego zdaniem NATO jest świadome, że obecnie Ukraina nie posiada takiego potencjału, aby wygrać tę wojnę. Nie oznacza to jednak, według generała, że jedna kluczowa operacja, która znacznie osłabiłaby rosyjską armię, nie miałaby wpływu na decyzję polityków NATO, aby dać Ukrainie zielone światło.

– Moim zdaniem ta bitwa będzie trwała tydzień może dziesięć dni. Na tyle dni Ukraina będzie dysponować wystarczającym potencjałem. Jednak ta operacja dostarczy Zełenskiemu argumentów, aby powiedzieć: „Ja zrobiłem swoje, teraz czas na wasze działania.” – twierdzi generał Skrzypczak.

– Gdyby Ukrainie udało się znacząco osłabić armię rosyjską w wyniku tej operacji, Putin nie miałby nawet podstaw do protestów, zatrzymywania lub opóźniania tej decyzji. Stawką jest umożliwienie Zełenskiemu przedstawienia swoich argumentów 11 lipca. To jest główny cel tej bitwy – zaznacza generał.

Co się dzieje w Bachmucie? Jaki jest cel ukraińskich ataków rakietowych na rosyjskie składy ropy? Dlaczego rosyjskie kindżały przegrywają z amerykańskimi patriotami? Jak wygląda polska obrona przeciwlotnicza? Czym się różni izraelski system obrony przeciwpowietrznej Iron Dome od tego, który stosuje Ukraina? Kiedy Ukraińcy powinni rozpocząć kontrofensywę? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych Układu Otwartego.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.