27.04.2022

Po co Elon Musk kupił Twittera? – Andrzej Kohut

Musk kupuje Twittera po to, aby sprawić żeby świat był lepszy. To nie jest dla niego czysto biznesowe przedsięwzięcie . W Układzie Otwartym rozmawiam z amerykanistą Andrzej Kohutem o zakupie Twittera przez amerykańskiego miliardera, Elona Muska.

– Elon Musk prowokuje swoimi pomysłami. W przypadku zakupu Twittera to jest coś więcej niż zwykły kaprys miliardera. Musk słynie z tego, że ma złote ręce: czego się nie dotknie to zamienia się w złoto. Jest twórcą PayPal, Space X czy Tesli. Twitter nie do końca opłaca się swoim właścicielom, nie jest tak prosto go zmonetyzować – opowiada Kohut. – Musk ma wzmocnić swoimi ideami Twittera- dodaje.

– Sam Musk chciałby zabezpieczyć wolność słowa, z przekonania jest liberatarianinem. Kwestia zakupu stała się tematem politycznym w Stanach. Działania Muska poparli republikanie. Pandemia, lockdowny, zajścia na Capitolu oraz usunięcie prezydenta Trumpa z Twittera skłoniły ich do poparcia działań miliardera – mówi amerykanista. Musk nie ma poglądów stricte republikańskich, w niewielkim stopniu wspiera jednych i drugich polityków jako darczyńca. To postać trudna do zaszufladkowania – dodaje.

– Elon Musk jest jedną z najbardziej popularnych osób w Stanach na Twitterze. Obserwuje go ponad 80 milionów ludzi. Jest też jednym z najaktywniejszych użytkowników na co sam zwraca uwagę. Swoją pozycję wykorzystywał przed zakupem akcji Twittera – mówi Kohut. – Teraz chce udostępnić algorytm Twittera oraz rozstrzygnąć kwestię moderacji treści – dodaje.

Jak wyglądał zakup Twitter? Czy Muska stać na ten zakup? Jaki poglądy ma miliarder? Jak doszedł do swojej fortuny? Jaki jest wpływ najbogatszych Amerykanów na komunikację, media i politykę ? O tym wszystkim w rozmowie z Andrzejem Kohutem.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.