02.01.2023

Podsumowanie wojny na Ukrainie w 2022 roku – artyleria, drony, rozpoznanie.

Wojna na Ukrainie trwa od 24 lutego. Spróbujmy podsumować to co zdarzyło się przez ten cały rok na frontach. Jakie były fazy tej wojny i jak radziły sobie obie armie? Czego nauczyliśmy się z tego konfliktu o sposobie prowadzenia wojen? O tym w rozmowie z gen. Waldemarem Skrzypczakiem

– Ukraińcy poza rozpoznaniem potrafią dobrze maskować swoje manewry, prowadzą działania pozornie mylące Rosjan co do kierunku uderzenia i odpowiednio wcześniej skrycie zgromadzili wojska na kierunku charkowskim. Wykonali to uderzenie, które było pełnym zaskoczeniem dla armii rosyjskiej.

– Przeginanie frontu to pojęcie wojskowe, które mówi o tym, że obie strony prowadzą działania pozycyjne i na wybranych kierunkach wykonują uderzenia, które pozwalają im wedrzeć się w obronę przeciwnika na 2-3 km i tam ten front ustabilizować. Przeciwnik wykonuje na innym kierunku podobne uderzenie i wdziera się tam. To nie jest kontrofensywa.

– Co najbardziej zaskoczyło mnie w tej wojnie? Duch bojowy armii ukraińskiej. Ukraińcy dokonali wielkiej rzeczy. Do tej pory straszono nas ciągle Rosją, a Ukraińcy obalili mit niezwyciężonej armii rosyjskiej. Uważam, że nas wszystkich utwierdzili w przekonaniu, że nie mamy się czego bać.

Co było kluczowe, jeśli chodzi o sposób obrony Ukraińców? Czy widać zmiany w postawie Ukraińców? Czego nowego dowiedzieliśmy się o toczeniu współczesnych wojen? Jaka jest rola czołgów w tej wojnie?

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.