AI
25.01.2024

Prof. Włodzisław Duch: Jaki są granice sztucznej inteligencji? Co nas odróżnia od AI?

- Mówimy w tej chwili o AI jakby to była jedna rzecz. W rzeczywistości obejmuje ona wiele różnych aspektów. Wszystkie podejścia do rozwiązywania problemów, dla których nie mamy efektywnych algorytmów, czyli nie potrafimy tego zrobić krok po kroku i uzyskać rozwiązania, stanowi obszar zainteresowania ludzi o sztucznej inteligencji. Przykładem może być projektowanie leków – mówi prof. Włodzisław Duch, Uniwersytet Toruński im. Kopernika.

– Chcemy badać, w jaki sposób leki wpływają na nasze komórki. Nasze komórki składają się z różnych białek – w naszym organizmie mamy około 100 000 różnych typów białek, a w bakteriach nawet miliony. Obecnie dzięki sztucznej inteligencji istnieją bazy danych, które zawierają informacje o liczbie aż 620 milionów białek. Każde z tych białek ma swoją unikalną strukturę przestrzenną. Zwijają się w określony sposób, co pozwala nam obserwować, jak leki dostosowują się do tych struktur. Możemy także badać oddziaływanie białek bakteryjnych z białkami, które stanowią nasze komórki. To niezwykle istotne dla postępu w dziedzinie farmakologii i medycyny, a także stanowi istotną dziedzinę sztucznej inteligencji – podkreśla.

– Algorytmy wyspecjalizowane do gier takich jak Go czy szachy, a także te używane do analizy struktury białek, to wszystko przykłady algorytmów sztucznej inteligencji. Oznacza to, że nie istnieje jedna sztuczna inteligencja. Często myślimy o tych modelach językowych, szczególnie o dużych modelach językowych (LLM), które umożliwiają rozmowę, zadawanie pytań i tłumaczenie na inne języki – wyjaśnia naukowiec.

Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

 

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.