AI
08.12.2023

Przestępcy wygrywają w sieci. Jak chronić swoje dane?

- Producenci technologii cyberbezpieczeństwa korzystają z sztucznej inteligencji w swoich produktach, ale przestępcy również wykorzystują tę technologię, pracując nad własną sztuczną inteligencją – mówi Krzysztof Dyki, prezes firmy Comcert, Grupa Asseco.

– Obecnie decydenci, nie tylko w naszym kraju, ale również w innych, włączając służby specjalne i organy państwowe, zastanawiają się, jak skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom cyberbezpieczeństwa. Problemem jest, że poziom kompetencji profesjonalnych grup przestępczych jest bardzo wysoki, a rynek cyberbezpieczeństwa stara się nadążać za ich działaniami. W takiej sytuacji potrzebujemy nie tylko specjalistów, ale wręcz najbardziej wybitnych ekspertów, którzy będą w stanie skutecznie konkurować z tymi przestępcami. Jednakże, wiemy, że takich najlepszych na rynku cyberbezpieczeństwa jest zbyt mało, a ci, którzy są prawdziwymi ekspertami, zazwyczaj nie decydują się pracować w strukturach państwowych. To zwykle wynika z kwestii wynagrodzenia, atmosfery, reguł i warunków pracy, które ich zniechęcają.

Jak doszło do tej kradzieży danych? Czy możemy oczekiwać, że firma ALAB poniesie odpowiedzialność? Kto odpowiada za ten atak? Czy możliwe jest namierzenie sprawców? Co zwykły obywatel może zrobić, jeżeli jego dane wyciekły? Czy w dzisiejszych czasach nasze dane są najcenniejszą rzeczą dla cyberprzestępcy? Czego możemy się spodziewać w przyszłości? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.