11.03.2025

Rosja w chińskich lejcach

- Relacje między Putinem a Xi opierają się na osobistych więziach i wzajemnym szacunku, ich zerwanie jest mało prawdopodobne. Dlatego dopóki Putin rządzi, zmiana tej dynamiki nie wchodzi w grę. Natomiast rosyjskie elity coraz częściej będą musiały zastanawiać się, jak długo chcą pozostawać podnóżkiem dla dynamicznie rozwijających się Chin – mówi prof. Bogdan Góralczyk.

Drugim kluczowym aspektem jest nacisk Chin na rozwój zaawansowanych technologii, zwłaszcza sztucznej inteligencji. Pekin oficjalnie ogłosił, że pracuje nad AI, która nie tylko myśli i działa, ale także egzekwuje decyzje.

– Obserwujemy niezwykle zaciętą rywalizację o surowce ziem rzadkich. Chiny doskonale rozumieją strategiczne cele Trumpa – z jednej strony zainteresowanie Grenlandią, z drugiej zasobami Ukrainy. Chińczycy dostrzegają te działania i traktują je jako kluczowe wyzwanie na przyszłość. Jednocześnie stawiają na rozwój alternatywnych źródeł energii. Są niekwestionowanym liderem w produkcji paneli solarnych i turbin wiatrowych. Obecnie posiadają już 55 elektrowni jądrowych, a kolejne 24 są w budowie – zaznacza prof. Bogdan Góralczyk.

Zdaniem gościa Igora Janke Tajwan, zaawansowane technologie, wyścig o komputery kwantowe oraz surowce ziem rzadkich – to kluczowe kwestie, na które należy zwrócić uwagę. W przeciwieństwie do Europejczyków, Amerykanie doskonale to rozumieją. – Mamy do czynienia ze strukturalnym starciem – to jest długofalowa walka o prymat – uważa.

Według prof. Góralczyka Amerykanie będą robili wszystko, aby Chiny osłabić. Ale powinni to zrobić 10 lub 15 lat wcześniej.

Całość rozmowy na YouTube oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.