01.11.2022

Rząd Rishiego Sunaka rządem ostatniej szansy?

Obecną sytuację w Wielkiej Brytanii możemy porównać z wyobrażeniem sobie Zjednoczonej Prawicy w Polsce, ale po Jarosławie Kaczyńskim – czyli rządzenie w epoce po Borisie Johnsonie, przez partię przez niego ukształtowaną. Zwyciężył w dogrywce – pod presją czasową i w dobie kryzysu gospodarczego. Brytyjczycy chcą mieć poczucie stabilności trochę dłuższej niż 40 dni, ale wątpię czy wygra kolejne wybory – mówi Przemysław Biskup, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

– Wybór Rishiego Sunaka, multimilionera hinduskiego pochodzenia, i jego szybka kariera polityczna, odzwierciedla rosnący trend w brytyjskiej polityce – zasilania partii konserwatywnych przedstawicielami mniejszości kulturowych i etnicznych. Pod tym względem konserwatyści są jedną z najbardziej zróżnicowanych wielkich partii zachodniego świata.

– Rishi Sunak to stosunkowo świeża postać w brytyjskiej polityce. Stworzone przez niego podczas pandemii programy pomocowe zapewniły mu niezwykłą popularność. Z kolei akceptacja niepłacenia w Wielkiej Brytanii podatków jego przez żonę – dziedziczkę i właścicielkę olbrzymiej  fortuny – wpłynęła na gwałtowny spadek jego notowań.

– Rząd brytyjski czeka bolesny program uzdrawiania finansów publicznych, Sunak wydaje się być kompetentny, ale jest też postrzegany jako osoba oderwana od realiów zwykłego Brytyjczyka, izolowana przez olbrzymi majątek swój i żony.

Jaka polityczne wstrząsy czekają Wielką Brytanię w najbliższym czasie? Jaka jest siła, a jaka słabość w wyborze Rishiego Sunaka? Jak zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat brytyjska polityka?

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.