17.05.2022

Rzucili duży biznes, zbudowali hub pomocy we Lwowie – opowieść ukraińskiego wolontariusza

- Największe wsparcie dostaliśmy od Polaków. Pierwszy miesiąc siedziałem od 7 rano do północy i organizowałem dystrybucję pomocy. Nie było chwili na przerwę. Wiktor miał z ojcem duży biznes we Lwowie. Dziś cała infrastruktura firmy służy koordynacji pomocy humanitarnej na Ukrainie. Gość Układu Otwartego, mówiący po polsku Ukrainiec opowiada jak od wybuchu wojny zmieniło się jego życie, życie jego rodziny i firmy.

– 12 lat temu przyjechałem do Polski studiować. Oprócz tego handlowałem i prowadziłem biznes budowlany. Parę lat temu wróciłem do Ukrainy i prowadziłem biznes budowlany, ale już we Lwowie. Wojna go przerwała. Problem jest w materiałach czy zbrojeniu- mówi Wiktor.  – Teraz nie mam czasu na biznes. Działam jako wolontariusz. Nie wojuje, ale pomagam w inny sposób -dodaje.

– Pierwszy pomoc organizował mój ojciec. Zorganizował fundusz Rozvytok Hromady. Przede wszystkim organizował pomoc wojskowym. Ja się dołączyłem trzeciego dnia wojny. Obecnie pomagamy we wszystkich kierunkach – opowiada Wiktor. Moja druga firma działała w zakresie eksport-import. To pomogło logistycznie i organizacyjnie  – dodaje.

– Tiry, które jeżdżą pomiędzy Polską a Ukrainą dojeżdżają do Lwowa. Tu jest przeładunek i dary jadą dalej. Szczególnie kierowaliśmy pomoc do Charkowa. Dostarczyliśmy tam 700 ton pomocy. Ludzie czasem przekazywali rzeczy, które po prostu nie było im potrzebne w domu – mówi Wiktor. A nam przede wszystkim potrzebne są medykamenty i żywność – dodaje.

– Obecnie większość funduszy zbiera pieniądze i sama kupuje to, co jest najbardziej potrzebne. Bardzo dziękuje wszystkim, którzy nam pomagali. Były okresy, kiedy nie można było nic kupić – mówi Wiktor. – Warto jednak zapytać, co jest potrzebne. Duże fundusze mają informacje z frontu czy szpitali – dodaje.

Co się dzieje z pomocą humanitarną, która trafia na Ukrainę? Jak dystrybuowane są dobra, które trafiają tam z różnych państw? Jak efektywnie można wspomóc Ukraińców? Jakie są nastroje wśród mieszkańców Ukrainy?

 

Adresy funduszy,  o który mówi Wiktor:

https://rozvytok-hromady.com/

https://www.facebook.com/RozvytokHromady/

http://saveukraine.cz/

https://helpcenter.in.ua/

https://www.facebook.com/CoordinationCenterofHelpAndSupport/

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.