Tajwan. Historia Pięknej Wyspy
- Po przegranej wojnie domowej z Mao, Kuomintang pod przywództwem Czang Kaj-szeka i jego oddziałów uciekł na wyspę Tajwan, gdzie ustanowili reżim wojskowy - o historii Pięknej Wyspy opowiada Radosław Pyffel.
– Wybuch wojny koreańskiej włączył Stany Zjednoczone do gry o Tajwan. Amerykanie uznali, że posiadanie Tajwanu jako swego rodzaju lotniskowiec może być korzystne, zwłaszcza w okresie zimnej wojny. W związku z tym zdecydowali się zainwestować w wyspę i udzielić jej wsparcia. Gdy na wyspie pojawiły się amerykańskie lotniskowce, władze Chińskiej Republiki Ludowej zdały sobie sprawę, że nie mogą przeprowadzić inwazji na Tajwan – mówi.
– Razem z Czang Kaj Szekiem na wyspę uciekło około 2 milionów ludzi, głównie żołnierzy wraz z rodzinami. Ci uciekinierzy przejęli całkowitą kontrolę nad wyspą. Na wyspę przenieśli się także ludzie o znaczącym kapitale społecznym, kulturowym oraz elity naukowe. I zaczęli budować tam nowe życie. Ponadto, wielu uciekinierów szukało schronienia przed komunistycznymi rządami także w Hongkongu – kontynuuje.
Radosław Pyffel zaznacza, że dzięki temu, na Tajwanie zachowano tradycyjną kulturę chińską. Kuomintangowi udało się wywieźć eksponaty z Chin, co umożliwiło powstanie Muzeum Narodowego w Tajpej. Gość Układu Otwartego podkreśla, że w latach 60. na kontynencie wybuchła rewolucja kulturalna, podczas której zniszczono wiele zabytków i ucinano więzy z przeszłością. Dzięki temu, że udało się uratować wiele zabytków Tajwan stał się ważnym miejscem dla zachowania i pielęgnowania chińskiego dziedzictwa kulturowego.
Kim są rdzenni mieszkańcy wyspy? Jak kształtowała się historia Tajwanu? Kiedy Tajwan przyłączono do Chin? Jak wyglądał Tajwan podczas okupacji Japończyków? Czy Tajwańczycy czują swoją odrębność? Jak Tajwan znalazł się pod protekcją USA? Jak udało się zakończyć dyktaturę wojskową i wprowadzić rządy demokratyczne? Całość rozmowy dostępna na kanale i platformach podcastowych.
Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.