24.10.2022

To jest już inna wojna i inna armia. Tam jest cały świat.

Wojna po stronie ukraińskiej produkuje wysokiej klasy specjalistów, zarówno jeśli chodzi o obsługę sprzętu, jak i strategię działań wojennych. Żaden konflikt do tej pory nie był konfliktem tak nowoczesnym, angażującym najnowsze technologie - mówi Artem, polski ochotnik z Legionu Cudzoziemskiego w Ukrainie.

– Wojna z poziomu infrastruktury bojowej jest zupełnie innym konfliktem niż parę miesięcy temu – armia ukraińska przeszła bardzo głęboką reformę. Ukraińcy są lepiej zorganizowani, przechodzą specjalistyczne szkolenia, potrafią bardzo dobrze wykorzystać przekazany sprzęt z Zachodu. Dodatkowo technicy modyfikują, „podkręcają” otrzymany lub przejęty sprzęt.

– Wsparcie z Zachodu to główny atut po stronie Ukraińców – drony, rozpoznanie, artyleria i wyrzutnie robią największą robotę. Ale też Rosjanie mają dobry sprzęt, który jest kupiony poza Rosją, często pozbawiony przez producentów cech rozpoznawczych.

– W konflikcie biorą udział różne nacje. Żołnierze z Legionu przechodzą weryfikację, żeby nikt bez doświadczenia nie trafił na front. Dominują Amerykanie, Brytyjczycy i Kanadyjczycy, jest sporo Polaków.

– Wojna pokazywana w mediach nie do końca oddaje rzeczywistość. Po stronie Ukraińców przecież też są straty. Większość ludzi, z którymi zaczynałem wojnę – już nie żyje.

– Żołnierze, którzy brali udział w wielu misjach podkreślają, że bestialstwo i okrucieństwo tej wojny przewyższają obrazy z poprzednich konfliktów.

– Co jest dzisiaj najtrudniejsze? Spokój głowy i oddech.

Jak zmieniła się ukraińska armia w tym czasie i sama wojna? Jak wygląda zaopatrzenie w ukraińskim wojsku? Jak wygląda sprzęt bojowy Rosjan? Jakie są obawy przez zimą i w czym można upatrywać szans dla Ukrainy? Jak barbarzyństwo Rosjan działa na psychikę żołnierzy ukraińskich? Jakie są spekulacje na temat użycia broni nuklearnej, chemicznej czy powrotu wojny hybrydowej na granicy z Białorusią?

 

Uwaga – nadal potrzebna jest pomoc.

➡️ Jak wesprzeć grupę Artema na Ukrainie?
👉 Kontakt e-mail Ukraine Support Group: uasugroup@gmail.com
(tylko w konkretnych sprawach, szczególnie w kwestii przekazania sprzętu)

👉 Nr konta bankowego (mbank): 22 1140 2004 0000 3702 7881 2447
IBAN: PL 22 1140 2004 0000 3702 7881 2447
SWIFT: BREXPLPWXXX Nazwa: Ukraine Support Group Tytułem: darowizna na wsparcie działania grupy

➡️ Jakiego sprzętu potrzebują?
– balistyka (hełmy, kamizelki)
-noktowizja – termowizja (monookulary do obserwacji, celownik)
– sprzęt medyczny (stazy, opatrunki itd.)
– sprzęt mundurowy (czapki, rękawice, nakolanniki)
– łączność (radiotelefony)
– agregaty prądotwórcze (małe) – plecaki, torby

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.