Trump vs. amerykańskie sądy
- Kolorado to mocno demokratyczny stan. Nawet jeśli Donald Trump nie zostanie uwzględniony na karcie do głosowania, szanse na to, że to właśnie on, a nie Joe Biden lub inny kandydat Partii Demokratycznej, wygra są minimalne. W systemie USA "zwycięzca bierze wszystko", oznacza to, że kandydat, który zdobędzie większość głosów, zgarnia wszystkie głosy elektorskie. Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych zauważa, że to prawdopodobnie bardziej polityczna formalność niż realne zagrożenie dla Trumpa. Ocenia, że sytuacja w Kolorado może służyć jedynie napędzeniu pewnego ruchu, który mógłby się rozszerzyć.
– Jeśli Donald Trump zostałby uznany winnym naruszeń obstrukcji w całej mechanice wyborczej, wielu sądów mogłoby to interpretować jednoznacznie, jako dowód winy wynikający z wyroku na gruncie prawa karnego. W takiej sytuacji łatwo byłoby odnieść się do czternastej poprawki i argumentować, że osoba skazana na przestępstwo tego rodzaju nie powinna mieć prawa ubiegać się o urząd prezydenta. Nawet jeśli Sąd Najwyższy obaliłby wyrok z Kolorado, nie oznacza to, że nie można byłoby skorzystać z części tej interpretacji i przedstawić jej ponownie w taki sposób, aby ponownie poddać ją decyzji Sądu Najwyższego. Jednak cały ten proces jest czasochłonny i nie będzie się działał z dnia na dzień – wyjaśnia ekspert.
Czy wyrok Sądu Najwyższego w Kolorado to decyzja polityczna? Czy Trump znajdzie się na karcie w prawyborach? Kiedy Sąd Federalny podejmie decyzję? Jakie są opinie w USA? Czy Donald Trump może zostać wykluczony z wyborów? Co oprócz decyzji sądu może zablokować kandydaturę Trumpa? Czy ktoś może dogonić Trumpa? Czy Trump będzie wspierał Ukrainę? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.
Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.