22.09.2022

Ukraińcy są przekonani, że wygrają wojnę. Jaki jest Wołodomyr Zełenski?

Jest to bardzo pewny przywódca przekonany co do tego co robi, kogo reprezentuje, w jakiej znalazł się sytuacji oraz niewątpliwie przekonany o tym, co mówi. Jak się spotyka Wołodymyra Zełenskiego i słucha się go, to ma się przekonanie, że on jest głęboko przekonany co do swoich tez. Ma taką pewność, że przemawia w imieniu narodu, walczących żołnierzy, społeczeństwa, które cierpi i ma też poczucie odpowiedzialności. Ten przekaz jest bardzo przemyślany, wiarygodny i robiący wrażenie na ludziach, stwierdza Sławomir Dębski, dyrektor PISM.

– To człowiek otwarty, łatwo angażujący się w rozmowę, pewny własnych przekonań, wiary w to co robi i co robią Ukraińcy. To było bardzo ciepłe spotkanie, ale jednocześnie z przywódcą, który nie jest przygnieciony własną odpowiedzialnością, która na nim ciąży, ale chce służyć narodowi tym co ma, a zdolności przywódcze Zełenski niewątpliwie posiada.

– W jego wypowiedzi nie ma żadnej chwili wahania, wątpliwości. On jest głęboko przekonany że zwycięstwo z Rosją jest możliwe do zrealizowania. Wierzy, że jest to realne. Zdaje sobie sprawę z jakim przeciwnikiem ma do czynienia, ale jednocześnie wie jak sobie z nim poradzić, jak go pokonać.

– W spotkaniu uczestniczyła grupa 10 osób, to była największa grupa jaką prezydent Ukrainy przyjął od początku wojny. W trakcie tego spotkania usłyszeliśmy prośbę sformułowaną wprost, aby wywierać nacisk na rząd niemiecki, ponieważ Niemcy są bardzo dużym państwem europejskim o bardzo dużym potencjale ekonomicznym, politycznym i wojskowym. Gdyby tylko chcieli, Ukraina już by tę wojną wygrała. Można odnieść wrażenie, że Niemcy momentami bardziej boją się rosyjskiej porażki niż ukraińskiego zwycięstwa.

Jaki jest Wołodymyr Zełenski w bezpośrednim kontakcie? Jak wojna na Ukrainie i ta część Europy jest postrzegana przez ekspertów różnych części świata?

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.