23.03.2022

Ukraińcy w Polsce. Łączy nas strach. Czy zrodzi się agresja?

Joanna Drosio-Czaplińska, psychoterapeuta i psycholog mówi o tym, dlaczego tak bardzo pomagamy Ukraińcom, co nas motywuje, kiedy zaczną rodzić się napięcia między nami, czy może pojawić się agresja?

– My się boimy, jesteśmy jako Polacy ofiarami wojny któregoś stopnia. Mierzymy się z traumami uchodźców. Strach nas motywuje. Pomaganie jest jednym ze sposobów poradzenia sobie z traumą. Jesteśmy na fali romantycznego uniesienia,  przyjedzie taki moment, kiedy będziemy wyczerpani. Mam obawy, że nie będzie porozumienia jeśli nie będzie dobrej i przemyślanej pomocy – mówi Joanna Drosio-Czaplińska. To jest kwestia tygodni, kiedy przestaniemy wytrzymywać, polskie rodziny które przyjęły uchodźców nie wiedzą jak reagować na traumy, które oni przeżywają. Pojawiają się głosy o kolejkach czy poczuciu niesprawiedliwości np. w kwestii świadczeń socjalnych – dodaje.

Psycholog opowiada jak postępować z uchodźcami z Ukrainy, ich przeżyciami i potrzebami, jak ustalić zasady wspólnego przebywania, jak być słuchaczami czy pomóc w znalezieniu pracy lub mieszkania.

Skąd wzięła się empatia u Polaków, którzy otwierają drzwi przed Ukraińcami, co przeżywają ludzie, którzy uciekają przed bombami, jak długo wytrzymamy razem, jakie są scenariusze współżycia Polaków i uchodźców z Ukrainy – o tym wszystkim posłuchacie w rozmowie z Joanną Drosio-Czaplińską w Układzie Otwartym.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.