03.07.2022

Ukraińcy zmuszają Rosjan, by bili się o każde miasto. NATO jest za mało odważne. Jak gorąco jest w czołgu? – Waldemar Skrzypczak

- Główne wydarzenia dzieją się obecnie w okolicy Lisiczańska. Ukraińcy wycofali się z Siewierodoniecka. Rosjanie chcą ich okrążyć w kolejnym mieście, a Ukraińcy zamierzają zaciekle go bronić. To jest przemyślana taktyka armii ukraińskiej. Szturmowanie miast przynosi Rosjanom ogromne straty. Wola polityczna Kremla powoduje, że od 90 dni muszą szturmować każde ukraińskie miasto. Jak co piątek gen. Waldemar Skrzypczak podsumowuje wydarzenia na froncie w minionym tygodniu.

– Inicjatywę operacyjną zawsze ma ten, który prowadzi walkę według swojego planu. Wydawało się że swój plan mają Rosjanie, ale czy planem jest zdobywanie kolejnych ukraińskich miast za cenę tak dużych strat? Z wojskowego punktu widzenia jest to nieuzasadnione– uważa gen. Skrzypczak.– Natomiast operacja obronna jest  prowadzona przez Ukraińców dobrze. Proszę zauważyć, że to oni zmuszają Rosjan do bicia się o miasta. Nie ma ze strony Rosjan manewrów oskrzydlających, okrążeń   – dodaje.

– Intensywność ataków rakietowych wzrosła. Rosjanie niszczą przede wszystkim mosty i przeprawy na Dnieprze. Wykonują również terrorystyczne ataki na ludność cywilną. Przykładem jest atak na galerią handlową w Krzemieńczuku – mówi gen. Skrzypczak. To bestialstwo– dodaje.

– Rosjanie próbują za wszelką ceną wiązać siły ukraińskie w okolicach Charkowa. Przygotowują obronę na wschód od Charkowa. Prowadzą ataki artyleryjskie na Charków. Robią wypady na teren ukraiński, tak żeby nie można było przerzucić wojsk na teren Donbasu – odpowiada generał Skrzypczak. Aktywność Rosjan wiąże siły ukraińskie- dodaje.

– Deklaracja NATO, że będzie 300 tysięcy sił szybkiego reagowania w ogóle do mnie nie przemawiają. Te siły mają być odpowiedzią na zagrożenie armią rosyjską. Ja się pytam jaką armią rosyjską? Czy tą rozbitą i osłabioną na polach Ukrainy czy jest jakaś inna? – mówi gen. Skrzypczak. – Na dziś Rosjanie nie mają potencjału zdolnego na awanturę z NATO – dodaje.

Co działo w kolejnym tygodniu walk na Ukrainie? Jak wysokie temperatury wpływają na wojsko? Jaką inicjatywę mogą mieć Ukraińcy skoro cały czas się cofają? Czy ataki rakietowe zmieniają sytuację na froncie? Co dzieje się w okolicach Chersonia i Mikołajowa? Jakie znaczenie ma wyprowadzenie z Sewastopola okrętów podwodnych? Czy Wyspa Węży ma znaczenie operacyjne? O  tym wszystkim w rozmowie z gen. Skrzypczakiem w Układzie Otwartym.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.