01.01.2024

W jakim stanie jest polska armia? Od konsumenta do dostarczyciela bezpieczeństwa

- Polska uświadomiła sobie, że ze względu na swoje znaczenie, rozmiar, siłę i zasoby finansowe, nie może jedynie pełnić roli beneficjenta bezpieczeństwa. Polska przeszła ewolucję z bycia konsumentem bezpieczeństwa do roli dostarczyciela bezpieczeństwa – mówi Marek Świerczyński, analityk ds. bezpieczeństwa, Polityka Insight.

– Wydaje się, że to stanowi motywację dla co najmniej części decyzji dotyczących modernizacji. To swoiste balansowanie między ryzykownym podejściem a przekonaniem, że łatwiej bronić silnego. Przykład Ukrainy doskonale ilustruje ten dylemat, zwłaszcza w pierwszych tygodniach konfliktu, gdy Zachód przejawiał znaczne wahania. Jednak, kiedy Ukraina udowodniła swoją zdolność do skutecznego przeciwstawienia się Rosji, stało się to pewnym argumentem, być może decydującym, w politycznej narracji – twierdzi ekspert.

– Potężna armia stanowi istotne narzędzie dyplomacji. Dlatego niech to nie będą jedynie zakupy uzbrojenia za granicą czy produkcja go na własną rękę na licencji, lecz zdolność do samodzielnego tworzenia innowacyjnych systemów obronnych – podkreśla Świerczyński.

W jakim jest stanie jest armia po zmianie władzy? Jakich zmian wymaga? Jaki jest stan wyposażenia? Na ile poprzedni rząd dokonywał racjonalnych zakupów? Jaki jest stan polskiego przemysłu zbrojeniowego? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.