19.10.2023

Węgry dogadują się z Brukselą. Fidesz i Orban na szczycie

- Fidesz pozostaje na szczycie popularności, a strona opozycyjna boryka się z brakiem wyraźnego lidera. Partia Jobbik, która kiedyś była jednym z głównych graczy na scenie opozycyjnej o profilu prawicowym, obecnie zmaga się z przejściem przez próg wyborczy wynoszący 5%. Koalicja Demokratyczna, którą kieruje małżonka byłego premiera Ferenca Gyurcsány, jest obecnie najsilniejszą siłą w opozycji. Niemniej jednak, wśród społeczeństwa panuje przekonanie, że brakuje prawdziwej alternatywy - mówi Dominik Hejj, założyciel portalu kropka.hu

– Te tendencje będą jeszcze bardziej zauważalne w kontekście zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Fidesz dokonuje zmian w ordynacji wyborczej, które mają na celu utrudnienie opozycji wystawiania wspólnych kandydatów. Te wybory zostaną połączone z wyborami samorządowymi, co ma na celu zagwarantowanie odpowiedniej frekwencji. Warto jednak pamiętać, że od listopada 2006 roku Fidesz nie spadł ani razu na drugie miejsce – zauważa Hejj.

Dlaczego pieniądze UE znów płyną do Węgier? Za co Węgry otrzymają pieniądze? Jak wygląda dziś sytuacja gospodarcza na Węgrzech? Jakie jest postrzeganie Ukrainy przez władze Węgier oraz media? Jaką popularnością cieszy się dzisiaj Fidesz? Dlaczego opozycja nie ma szans? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.