21.06.2022

Wielka Brytania, strategiczny partner Polski? – Przemysław Biskup, PISM

- Ostatnie tygodnie uwydatniły współpracę polsko-brytyjską w zakresie bezpieczeństwa. Podpisaliśmy dwa bardzo ważne kontrakty zbrojeniowe na budowę fregat w ramach programu Miecznik oraz rozwój systemu obrony przeciwlotniczej Narew. Obecnie Polska jest zwornikiem flanki wschodniej, a flanka wschodnia jest właściwą rubieżą obronną Wielkiej Brytanii. Gościem w Układzie Otwartym jest Przemysław Biskup, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, koordynator Polish-British Belvedere Forum.

– Inwazja na Krym była momentem przełomu w kontaktach polsko-brytyjskich dotyczących bezpieczeństwa. Bardzo istotna jest również polska emigracja mieszkająca w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj mamy takie osoby jak Aga Dychtoń, wiceburmistrz Watford. 120 miliardów złotych obrotów gospodarczych w 2020 roku pokazuje skalę współpracy. Co z tego zostało po Brexicie i pandemii, jeszcze nie wiadomo, brakuje danych. Wielka Brytania stała się dla nas rynkiem zbytu – mówi Przemysław Biskup. To jest sukces okresu transformacji, bo nigdy nie mieliśmy z UK głębokich relacji gospodarczych -dodaje.

– Brytyjczycy przez wieki zdobywali głębię strategiczną przez budowę floty morskiej. Od XX wieku to się zmieniło. Chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo wychodzą dalej, uważają siebie za państwo flankowe. Przez cały okres po zimnej wojnie byli narażeni na naruszenia ich przestrzeni powietrznej czy morskiej przez Rosję – opowiada ekspert. Rok 2018 i próba otrucia rodziny Skripali to był kolejny przełomowy moment w stosunku Wielkiej Brytanii do Rosji – dodaje.

– Brytyjczycy od 2014 roku stale podnosili zdolność bojową Ukrainy. Od  Była tam stała misja wojskowa Orbital, która przeszkoliła ponad 20 tysięcy ukraińskich żołnierzy. Od czasu informacji wywiadu na temat możliwej wojny Wielka Brytania rozpoczęła intensywnie dostarczać broń – mówi Biskup.

Czy Londyn tym razem naprawdę staje się strategicznym partnerem Warszawy? Dlaczego relacje między Wielką Brytanią i Polską stały się tak dobre? Jak Brexit wpłynął na sytuację Polaków w Wielkiej Brytanii? Czy alians brytyjsko-ukraińsko-polski to poważny pomysł? O tym wszystkim w Układzie Otwartym w rozmowie z  Przemysławem Biskupem.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.