26.03.2022

Wojciech Jakóbik: Ile zapłacimy za benzynę? Czy damy radę bez rosyjskiego gazu?

Ceny benzyny skaczą dramatycznie. Co wpływa na to, ile płacimy? Ile wydamy na stacji benzynowej za tydzień? Czy przeżyjemy bez rosyjskiego gazu, ropy i węgla? Na te pytania odpowiada Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny serwisu BiznesAlert.

– Jest drogo, będzie drożej. Jeżeli sytuacja nie zacznie się stabilizować litr benzyny będzie kosztować nawet 8 zł. Kryzys energetyczny rozpoczął się już przed atakiem Rosji na Ukrainę, ale przez sytuację geopolityczną nie ma charakteru wyłącznie ekonomicznego – mówi Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny serwisu BiznesAlert.

– Generalnie wszystko drożeje, paliwa również, mamy szereg czynników za to odpowiedzialnych. Gospodarka odbiła się po pandemii, podaż nie nadąża za popytem, mamy inflację i słabnącą złotówkę, mamy wojnę, co zupełnie rozregulowało ceny paliw. Niczego nam w Polsce nie brakuje, są zapasy paliwa w Polsce, natomiast nie wiemy co stanie się dalej – opowiada Wojciech Jakóbik.

– Mamy strategiczne zapasy gazu, które są naszym ustawowym obowiązkiem podobnie jak we Francji. Tego obowiązku nie mają Niemcy. Dywersyfikacja dostaw gazu da bezpieczeństwo Polsce, ale może także pomóc innym krajom  – mówi redaktor naczelny BiznesAlert.

Ile wydamy na stacji benzynowej za tydzień? Czy przeżyjemy bez rosyjskiego gazu, ropy i węgla? Czy powinniśmy ograniczać konsumpcję energii? Co zrobić, żeby jak najmniej środków z gazu, ropy czy węgla trafiało do Putina ? O tym wszystkim w Układzie Otwartym w rozmowie z Wojciechem Jakóbikiem.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.