Wojna o TVP. O co chodzi w prawnym sporze o TVP, Polskie Radio i PAP?
- Postawienie Telewizji Polskiej w stan likwidacji, jeżeli chodzi o władzę w spółce oznacza, że likwidator przejmie funkcje zarządu. Likwidator staje się odpowiedzialny za sprawy związane z zarządzaniem spółką. W związku z tym, że część władzy w mediach publicznych została faktycznie przejęta przez te nowe zarządy to należy przypuszczać, że transfer władzy przejdzie gładko – mówi Patryk Gorgol, prawnik.
– W praktyce TVP może dalej normalnie funkcjonować, a ta sytuacja może trwać bardzo długo. – Brak konkretnego przepisu dotyczącego czasu trwania likwidacji sprawia, że jest to rozwiązanie dalekie od idealnego. Spółka w likwidacji może nadal zawierać umowy, choć jej głównym celem jest zakończenie działalności. Likwidator ma za zadanie doprowadzić do zamknięcia spółki, zbierając wszelkie wierzytelności i spłacając dłużników. Weto prezydenta stało się pretekstem do podjęcia tej decyzji, wskazując, że zablokowanie przez niego finansowania jest podstawą do rozpoczęcia procesu likwidacji – tłumaczy prawnik.
TVP postawiona w stan likwidacji. Co to oznacza? Jak wygląda finansowanie mediów w stanie likwidacji? Kto rozstrzyga spór prawny o TVP? Czy obecna opozycja ma narzędzia prawne do zablokowania tego procesu? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.
Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.