13.10.2023

Wpadki i błędy Zełenskiego. Jak Berlin wpływa na Kijów?

- W Polsce istnieją kontakty polityczne z opozycją wobec prezydenta Zełenskiego, która konsekwentnie krytykuje jego słowa i działania. Zarówno w mediach społecznościowych na Ukrainie, jak i w samym społeczeństwie ukraińskim, pojawiły się znaczne wątpliwości co do uzasadnienia takiej linii postępowania w stosunku do sojusznika, który okazał się niezwykle pomocny w sytuacjach krytycznych - mówi Jan Piekło, były ambasador Polski w Kijowie.

– Mamy kilka opcji oddziaływania. Oprócz ukraińskiego parlamentu, Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych, pełni rolę odpowiedzialną za kontakty Parlamentu Europejskiego z Ukrainą. Dlatego odbywają się różne spotkania, w tym także z przedstawicielami opozycji ukraińskiej. Warto również kierować nasze przesłanie w ich stronę – uważa były ambasador.

– W dłuższej perspektywie, to powinno przynieść korzyści zarówno Polsce, jak i Ukrainie. Trójkąt Lubelski i idee opierające się na wspólnej przeszłości, zagrają i zepną nas z Ukrainą. Wszystko to będzie miało miejsce pod parasolem NATO – mówi.

– Dajmy prezydentowi Zełenskiemu szansę na wysłuchanie także opinii swojej opozycji i podjęcie działań w celu poprawy relacji z Polską. Polska jest równie istotna dla Ukrainy, jak Ukraina jest istotna dla całego wschodniego skrzydła NATO. Wierzę, że poprzez współpracę możemy wspólnie stworzyć nowe geopolityczne centrum Europy, które będzie silne i skutecznie przeciwdziałać jakimikolwiek neoimperialnym aspiracjom ze strony Rosji – zaznacza gość Układu Otwartego.

Z czego wynikają napięcia w relacjach polsko-ukraińskich? Czy konflikt zbożowy musiał urosnąć do takich rozmiarów? Czy Zełenski ulega wielkiemu biznesowi i oligarchom? Dlaczego Berlin postanowił zmienić swoją politykę? Co przekonało Zełenskiego do zaatakowania Polski na forum ONZ? Jak Polska może wyjść z napięcia z Ukrainą? Czy powinniśmy prowadzić politykę warunkową wobec Ukrainy? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.