27.07.2022

Zaczyna się mordercza kampania. Wszystko jest możliwe, ale na razie PIS trzyma się mocno – Michał Kolanko

- Jeden albo nawet kilka sondaży nie jest punktem zwrotnym. Żeby mówić o przełomach politycznych trzeba mieć dłuższy trend. Trzeba zaczekać do jesieni. Tematem rozmów Polaków jest inflacja czy drogie wyjazdy. Donald Tusk i Jarosław Kaczyński ruszyli w Polskę, kampania wyborcza będzie długa i intensywna. Wszystkie partie parlamentarne są w terenie od miesięcy. Po retoryce widać, że kampania będzie ostra. Gościem Układu Otwartego jest Michał Kolanko, dziennikarz "Rzeczpospolitej".

– Stawka wyborcza jest ogromna. Pewnym zaskoczeniem jest jednak jak szybko grają już emocje kampanijne. Reakcje z różnych stron na moje opisy sytuacji są bardzo ostre. Wyborcy są bombardowani tysiącami komunikatów. Dotyczą one elementarnego bezpieczeństwa. Nawet jak dzisiaj wyborcy nie są tak mocno zaangażowani, bo są wakacji i potrzebują oddechu to im bliżej wyborów tym będzie bardziej ostro. Obecnie testowane są pewne narracje, trwa rozbieg i testy. To jest budowanie fundamentów przed właściwą kampanią wyborczą – uważa Kolanko.

– Młodsi wyborcy, którzy nie oglądają telewizji linearnej inaczej odbierają kampanię. Oglądają insta strories. Dla Prawa i Sprawiedliwości młodzi są ogromnym wyzwaniem. Choć w porównaniu do seniorów są mało liczną grupą i trudną do zmobilizowania grupą – mówi Kolanko.

– Jak na kryzys PiS trzyma się mocno. Politycy PiS twierdzą, że brakuje im 20-25 mandatów do uzyskania ponownej większości, jeśli chodzi o mandaty w sejmie. Narracja PiS mówi o tym, że Polacy, mimo kryzysu i wojny są o 30% bogatsi dzięki ich rządom. Ta kampania będzie o opisie rzeczywistości. Wygra ten, kto popełni mniej błędów – uważa Michał Kolanko.

Co to jest game changer? Czy zmiany w sondażach są długofalowe? Jakie będą linie podziału w walce politycznej? Jaką rolę odegra w niej wojna na Ukrainie? Co zdecyduje o zwycięstwie? Czy narracja Platformy Obywatelskiej ma szansę na powodzenie? Czy opozycja buduje atrakcyjną dla wyborców opowieść? O tym wszystkim w rozmowie z Michałem Kolanko w Układzie Otwartym

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.