31.10.2022

„Złoty interes” Iranu

Współpraca Iranu z Rosją to efekt ideologicznego zacietrzewienia i rytualnego antyamerykanizmu. Ten ruch może drogo Iran kosztować, powodując szereg komplikacji w architekturze bezpieczeństwa Bliskiego Wschodu – mówi dr Witold Repetowicz z Akademii Sztuki Wojennej, ekspert ds. Bliskiego Wschodu.

– Współpraca  Iranu z Rosją to efekt ideologicznego zacietrzewienia i rytualnego antyamerykanizmu. Ten ruch może drogo Iran kosztować, powodując szereg komplikacji w architekturze bezpieczeństwa Bliskiego Wschodu.

– Chociaż Irańczycy oficjalnie zaprzeczają przekazaniu dronów Rosji, to i tak wiadomo, że Rosjanie nie mogliby ich dostać z innego źródła.

– Działanie Iranu jest sprzeczne z oficjalną polityką stosunków międzynarodowych, a samo społeczeństwo irańskie dalekie jest od sympatyzowania z Rosjanami.

– Jednym z powodów przekazania dronów może być możliwość  otrzymania od Rosji samolotów i systemu obrony przeciwlotniczej. Takie dozbrojenie Iranu doprowadzi do napięć w relacjach z państwami sunnickimi i Izraelem.

– W interesie Iranu byłoby dojście do porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie reaktywacji programu nuklearnego, a poprzez wprowadzenie na rynek europejski swojego gazu i ropy – pomoc w złagodzeniu skutków kryzysu energetycznego.

 

Jakie są przyczyny wspierania Rosji przez Iran? Jaką jeszcze bronią Irańczycy mogą dozbroić Rosję i czy ta pomoc ma szansę odwrócić  bieg wojny? Czy istnieją siły nacisku, które przekonają Iran do wycofania się z tej współpracy? Dlaczego Izrael unika zajęcia stanowiska?

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.