18.04.2022

Stop biznesowi z Rosją! – Paweł Bochniarz

Widać bardzo wyraźnie, że konflikt, który jest w Ukrainie odbywa się na wielu płaszczyznach: militarnej, informacyjnej i gospodarczej. W tych dwóch ostatnich wszyscy uczestniczymy. O akcji nacisku na wielkie firmy na rzecz wycofywania biznesów z Rosji opowiada Paweł Bochniarz, prezes zarządu funduszu inwestycyjnego Value Tech.

Stop doing business with Russia to jedna z inicjatyw, która się narodziła w internecie. Stoją za nią przede wszystkim Ukraińcy żyjący w Polsce i państwach zachodnich, ale również Polacy i inni mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej. Namawiają wielkie firmy, aby zrobiły więcej na rzecz Ukrainy. Bieżący monitoring mówi o ponad 600 firmach, które zadeklarowały wycofanie się z Rosji – opowiada Paweł Bochniarz. Niestety często są to działania pozorowane i nie niesie konsekwencji dla Rosji – dodaje.

Emocje odgrywają dużą rolę. Tak jak większość Polaków myślę, że trzeba zatrzymać Rosję. Wdałem się w dyskusję z szefem rady nadzorczej dużego niemieckiego koncernu przemysłowego. Porównywałem zachowanie tej firmy do faktu, że w ramach obozu Gross-Rosen prowadziła swoje warsztaty. Ta firma złamała sankcje nałożone na Rosję już w 2014 roku. Szef rady nadzorczej zabierał głos w sprawie zrównoważonego rozwoju. Trzeba pewne rzeczy nazwać po imieniu, szczególnie kiedy mamy do czynienia z korporacyjną hipokryzją – uważa Bochniarz.

Jak wiele firm współpracuje z Rosją? Ile zrezygnowało z tej współpracy? W jaki sposób inicjatorzy akcji „Stop biznesowi z Rosją” przekonywali firmy? Jakie działania zaszkodzą Rosji?  O tym wszystkim w rozmowie z Pawłem Bochniarzem.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.