Polska gospodarka wciąż rozwija się szybko. Co wymusi na firmach wzrost płac?
- Polskie podmioty gospodarcze cechują się bardzo niskim poziomem zadłużenia w stosunku do wielkości produkcji. Zadłużenie publiczne jest umiarkowane i rośnie. Z kolei zadłużenie sektora prywatnego pozostaje na niskim poziomie i spada, co jest dość intrygującym zjawiskiem – mówi Ignacy Morawski, Puls biznesu.
– W przypadku małych i średnich firm problem wygląda nieco inaczej — tu wyzwaniem jest dostępność finansowania. Choć sektor bankowy w Polsce jest technologicznie bardzo rozwinięty, uzyskanie kredytu wcale nie jest łatwe. Można się zastanawiać, dlaczego tak się dzieje. Jednym z powodów może być fakt, że od kilkunastu lat banki systematycznie zaostrzają kryteria udzielania kredytów oraz swoją politykę kredytową – twierdzi gość Igora Janke.
– Jednym z prawdopodobnych powodów tej sytuacji jest to, że banki poniosły znaczne straty na kredytach frankowych, co skłoniło je do minimalizowania ryzyka. W ten sposób próbują ograniczyć koszty związane z ryzykiem i zrekompensować sobie wcześniejsze straty. Dodatkowo, rosną koszty regulacyjne, takie jak podatek bankowy, co również wpływa na ograniczenie akcji kredytowej. Choć banki generują wysokie zyski, nie są one przeznaczane na zwiększenie liczby udzielanych kredytów. Wydaje się więc, że coś nie funkcjonuje prawidłowo w sektorze finansowym, zarówno w zakresie regulacji, jak i biznesowym – wyjaśnia Ignacy Morawski.
Całość rozmowy na YouTube oraz platformach podcastowych.
Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.