Adam Eberhardt: Czy relacje Polski z Rosją mogły być lepsze?
Analizując relacje pomiędzy Polską, a Rosją, można dojść do wniosku, że przypominają one sinusoidę - tych niskich stanów. W przeszłości zdarzały się okresy poprawy relacji. Po przystąpieniu Polski do NATO, paradoksalnie element, który napędzał wrogość, w pewnym stopniu zniknął. Rosjanie jakoś to przełknęli. Następnie pojawił się krótki okres odwilży w stosunkach polsko-rosyjskich - twierdzi Adam Eberhardt, dyrektor Centrum Studiów Strategicznych WEI.
– Jeśli spojrzymy na ostatnie 30 lat, to spór o to gdzie mają się kończyć wpływy rosyjskie powodował, że Polska jako kluczowe państwo Europy Środkowej, zawsze była pierwszym celem ataku, a także budowania retoryki wrogości – mówi.
– Myślę, że to co zbudowało mur niezrozumienia i nieufności, nie tylko na poziomie politycznym, ale również społecznym to oczywiście kwestia katastrofy smoleńskiej. Tego jak Rosja działała jeżeli chodzi o kwestie zwrotu wraku samolotu, czy śledztwa. To było dla Polski brutalne zderzenie z rosyjską realpolitik – stwierdza.
Dlaczego miasto zajęło budynek rosyjskiej szkoły w Warszawie? Jak kształtowały się relacje polsko-rosyjskie na przestrzeni ostatnich 30 lat? Z czego wynikały problemy? Czy Polska w relacjach z Rosją mogła zrobić coś lepiej? Jak wyglądają stosunki dyplomatyczne między Polską, a Rosją? Jak powinniśmy budować relacje z Rosją po wojnie? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.
Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.