16.02.2024

Dyskusja o CPK kończy erę podziałów w Polsce? Media głównego nurtu zmęczyły Polaków

- Mam wrażenie, że obecnie brakuje jasnej diagnozy ze strony rządzących, że powinni przedstawić swój projekt, wyjaśnić jego cel, oraz wskazać, jaką rolę ma do odegrania Polska. Chociaż podejmowane są działania dyplomatyczne, niestety nie udaje się przekazać ich celów w sposób klarowny, abyśmy mogli zobaczyć, dokąd te wysiłki mogą nas doprowadzić – mówi Piotr Trudnowski, były szef Klubu Jagiellońskiego.

– Przypomnijmy sobie expose premiera Tuska, w którym brakowało tego rodzaju narracji. Mimo że większość premierów czuła się zobowiązana do przedstawienia swojej wizji, doskonale rozumiem, dlaczego Donald Tusk tego nie robił. Po prostu oczekiwania elektoratu były wówczas inne – zaznacza.

– Oczywiście, PiS nie spowodował, że Polacy poczuli, jak Polska wstaje z kolan, ale zauważyli, że narracja dotycząca roli Polski jako istotnego gracza w Unii Europejskiej, jest oczywista. Podobnie, jak stało się to oczywiste w przypadku programu 500 plus, nikt nie negował jego istnienia. Natomiast nie mam żadnych wątpliwości, że Polacy uznali, że tamta władza temu zadaniu nie sprostała – uważa.

Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.