CPK
06.05.2024

Kim jest Maciej Wilk?

- Współczesna polska polityka jest kulą u nogi dla społeczeństwa i hamuje nasz potencjał do dynamicznego rozwoju, zamiast go wspierać. Jestem niezmiernie rozczarowany tym, że od kilkunastu lat nie ma na kogo głosować – mówi Maciej Wilk.

– Jak Polska mogłaby się rozwinąć, gdybyśmy rzeczywiście skupili się na wspieraniu tego rozwoju? Jak wiele szans straciliśmy w międzyczasie? Weźmy choćby CPK, który miał być zbudowany w 2020 roku na podstawie rekomendacji z 2011. A co mamy dzisiaj? Nic. Podobnie z Koleją Dużych Prędkości (KDP) – tzw. „Y” Warszawa – Łódź – Wrocław – Poznań. Osobiście, jako konsultant w PwC, byłem zaangażowany w ten projekt, a mimo to wciąż stoimy w miejscu. Spółka PGE Energia Atomowa istnieje od 8 lat i dalej nie rozpoczęto budowy elektrowni atomowej – zaznacza dyrektor operacyjny Flair Airlines.

– Największy potencjał do rozwoju widzę w polskiej przedsiębiorczości, pomysłowości i pracowitości. Pozwólmy ludzkiej energii generować PKB, tworzyć wartość – wtedy, myślę, pójdziemy w dobrą stronę. Państwo zdecydowanie nie powinno zajmować się każdą dziedziną biznesu, ale uważam, że jego rolą jest przede wszystkim nie przeszkadzać przedsiębiorcom, ograniczać bariery w miarę możliwości oraz zapewniać rzeczy, za które państwo jest odpowiedzialne: bezpieczeństwo, infrastrukturę i ogólną stabilność – dodaje Maciej Wilk.

Całość rozmowy o fenomenie CPK, 20 latach w UE, rozwoju Polski i życiu w Kanadzie na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.