23.10.2023

Gen. Waldemar Skrzypczak: Ogromne straty Rosjan pod Awdijiwką

- Awdijiwka stała się miejscem, które stanowi wyłom w obronie armii rosyjskiej. Wojska rosyjskie rozmieszczone na północy i południu miasta zdecydowały się na koordynowane uderzenie od północy i południa w celu okrążenia pozycji ukraińskich sił znajdujących się w tym obszarze. Od prawie tygodnia prowadzą szturm na pozycje ukraińskie, które bronią się na skrzydłach, co opóźnia postęp armii rosyjskiej - mówi gen. Waldemar Skrzypczak.

– W tej wojnie obie strony prowadzą działania w podobny sposób. Na przykład, w Zaporożu, Ukraińcy napotykają na podobne trudności, brak postępów na froncie i wysokie straty. Metody walki są zbliżone zarówno po stronie Ukraińców, jak i Rosjan, którzy szukają rozwiązania, które pozwoli odnieść sukces. Wydaje się, że Ukraińcy byli przygotowani na próbę okrążenia ze strony Rosjan na tym kierunku. Obserwowali ruchy wojsk i wcześnie zauważyli, że Rosjanie przerzucają nowe siły na ten obszar. To było dla Ukraińców wyraźnym sygnałem, że Rosjanie planują uderzenia od północy i południa. Dlatego Ukraińcy odpowiednio się przygotowali, mają solidnie zorganizowane jednostki i dobrze przygotowane pozycje obronne, które skutecznie odpierają ataki armii rosyjskiej – zauważa.

Jak wygląda sytuacja na frontach? Co ATACMs dają Ukrainie? Co dzieje się w poszczególnych miejscach? Gdzie toczą się działania? Jak wygląda sytuacja pod Awdijiwką? Co mówią ukraińscy dowódcy? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.