11.03.2024

Warzecha vs Chrabota: Czy rolnicy mają powód, żeby protestować?

- Zielony Ład należy po prostu wyrzucić w całości do kosza. To program, który gwarantuje Europie kompletną utratę konkurencyjności w stosunku do innych partnerów - mówi Łukasz Warzecha.

– Jestem zwolennikiem rewizji najbardziej absurdalnych aspektów tego projektu. Propozycję likwidacji kotłów gazowych w Polsce do 2040 roku uważam za niepraktyczną, ponieważ wielu ludzi nie będzie w stanie sobie z tym poradzić, zarówno finansowo, jak i organizacyjnie. Staram się zachować wyważone podejście i nie mam wątpliwości, że energetyka węglowa w Polsce powinna ustąpić miejsca nowemu miksu opartemu głównie na energetyce jądrowej, wspartej OZE, a także zasilanej energią z biomasy. Zdecydowanie należy się pożegnać z węglem – mówi Bogusław Chrabota.

– Sam fakt, że zdecydowaliśmy się na tak radykalną zmianę w miksie energetycznym jest wynikiem działań Zielonego Ładu i podobnych programów, które wymuszają tę konwersję – podkreśla.

– Oczywiście, konieczne jest utrzymanie rolnictwa i nikt nie dokonuje zamachu na rolnictwo. Zachowanie wysokiej jakości europejskiego rolnictwa jest priorytetem Zielonego Ładu. Natomiast, jeśli jakiekolwiek konkretne rozwiązania programu prowadzą do eliminacji lokalnej produkcji w Europie, która jest strategicznie niezbędna, to należy je skorygować – dodaje.

Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.