03.12.2021

Rokita: pisowska operacja ludowego awansu społecznego. Gotkowska o niemieckim rządzie

Jan Rokita o tym, że PiS to partia neosarmacka, która idzie z duchem historii. O Europie i roli Niemiec. O wojnie postliberałów z nową alternatywną prawicą. Justyna Gotkowska o wielkiej zmianie w niemieckiej polityce. Co ta zmiana oznacza dla Polski?

Komentarz do drugiej części  podcastu:

W Berlinie mamy nowy rząd.  Tymczasem w ubiegłym roku Polska stała się dla Niemiec większym partnerem handlowym niż Włochy i Wielka Brytania. Niemcy importowali z Polski więcej towarów niż z Francji. 123 miliardy – tyle wynosiła wymiana handlowa między Polską a Niemcami w ubiegłym, koronawirusowym roku. Nasza współpraca gospodarcza to prawdziwy fenomen.
W Berlinie pierwszy raz od kilkunastu lat następuje tak poważna zmiana. Nowa liberalno-lewicowa koalicja będzie różnić się zapewne od kolejnych ekip Angeli Merkel. Do polityki niemieckiej weszła nowa generacja, która jest z jednej strony nie czuje historycznych obciążeń, z drugiej jest bardziej nastawiona socjalnie, bardziej zdecydowana w kwestiach klimatycznych i nastawiona profederalistycznie jeśli chodzi o przyszłość Unii Europejskiej.
Nasze wzajemne relacje wyglądają dość schizofrenicznie. Z jednej strony staliśmy się dla nich kluczowym partnerem gospodarczym. Wymiana handlowa z Polską jest tylko o ok. 10-20 procent mniejsza niż z Chinami i Stanami Zjednoczonymi. A porównajmy wielkość i potencjał gospodarczą tych państw! Z drugiej – w sferze politycznej mamy ciągłe napięcia.  NordStream2 i kwestie praworządności powodują, że poziom politycznej współpracy nie sięga od pięt poziomowi  współpracy biznesowej.
Jak będzie teraz? Z jednej strony trudno sobie wyobrazić, żeby Niemcy chciały spychać Polskę do drugiej europejskiej ligi, bo to im się po prostu nie opłaca. Pogorszenie sytuacji gospodarczej Polski odbije się natychmiast na sytuacji Niemiec. Z drugiej strony, nowa koalicja rządowa w Berlinie ma fundamentalne podejście do spraw klimatu i transformacji energetycznej. Będzie dążyć do całkowitej dekarbonizacji w tempie ekspresowym. Na pewno nie wróci do atomu i będzie go zwalczać, kiedy my chcemy budować elektrownie nuklearne. No i będzie mocno zasadnicza w kwestiach dotyczących tego, co nazywają rządami prawa. Łatwo więc nie będzie.
Pamiętajmy jednak: nie mamy ważniejszego partnera poza Polską. Gospodarczo dla nas to numer jeden. Politycznie nie ominiemy Niemiec w żadnej sprawie. W kwestiach bezpieczeństwa ważne są Stany Zjednoczony ale dla USA, jak i dla całego NATO, Niemcy mają kluczowe znaczenie i polsko-niemiecka współpraca w tych kwestiach jest też kluczowa.
Z Rosją będziemy w wiecznym konflikcie. Nie możemy mieć konfliktów w dwóch kierunkach. Wybór jest jasny.
O tym wszystkim rozmawiam w najnowszym odcinku mojego podcastu Układ Otwarty. Z Justyna Gotkowska z OSW – Ośrodek Studiów Wschodnich / Centre for Eastern Studies, Poland i Janem Rokitą, byłym politykiem. Posłuchajcie Państwo koniecznie. Z Rokitą najpierw rozmawiam też o polskiej polityce, w drugiej części o Europie i Niemczech.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.